Bazény napouštějte pomalu a odběr předem nahlaste

Drobečková navigace

zpět

26. 5. 2017

Začínající léto láká k osvěžení v domácích zahradních bazénech. Nesprávný postup však může způsobit potíže nejen jim, ale také sousedům.

Při rychlé změně tlaku a vysoké rychlosti proudění vody se mohou z vodovodního potrubí uvolnit sedimenty. To se projeví zákalem vody nejen v místě odběru, ale i v jeho okolí. Navíc také hrozí pokles tlaku ve vodovodní síti.

Problémy v souvislosti s napouštěním zahradních bazénů řeší vodohospodáři každoročně na mnoha místech. Stává se, že lidé volají kvůli tomu, že mají v bazénu po napuštění „zelenou“ vodu. Tento optický jev způsobují mikročástice železa, které se do bazénu dostalo právě při jednorázovém napouštění. Přesto však si mohou být lidé jisti tím, že voda ve vodovodním řadu je ze zdravotního hlediska v pořádku. Není ani třeba jí z bazénu vypouštět, po přidání činidel (vločkovač, korekce pH) a filtraci se její vzhled upraví.

V poslední době se vodohospodáři setkávají i s tím, že lidé napouštějí vodu do bazénů přímo z vodovodních hydrantů. Toto se dá kvalifikovat už jako trestný čin, protože vodu z hydrantu mohou bezplatně odebírat pouze hasiči a to jen při záchranných a likvidačních pracích. V ostatních případech může hrozit pokuta až do výše 50 tis. korun.

Jaké je tedy základní pravidlo pro bezpečné napouštění bazénů? Chcete-li jej naplnit z vodovodní přípojky, napouštějte bazén pomalu a mimo odběrovou špičku. Odběr předem oznamte na linku společnosti ČEVAK a.s. 800 120 112.

Přejít na navigaci