Vodohospodáři připravují pojistku pro případ dlouhotrvajícího sucha

Drobečková navigace

zpět

11. 6. 2018

Mimořádně teplé a suché počasí a rostoucí počty návštěvníků. To je kombinace, která může způsobit zejména v turisty oblíbených oblastech potíže s nedostatkem pitné vody. Pro takové případy chtějí mít vodohospodáři společnosti ČEVAK a.s. v záloze náhradní řešení.

Ve Vyšším Brodě, kde ještě před startem hlavní letní sezony citelně přibylo spotřebitelů, proto otestovali využití mobilní úpravny vody. Ta by v případě potřeby mohla posílit dosavadní zdroje.

„Vydatnost vrtů, které zásobují vodou město, je nižší než obvykle, při deštích je složitá i úprava povrchové vody,“ přibližuje situaci provozní ředitel společnosti ČEVAK Lubor Tomanec. Nasazením mobilní úpravny vody by bylo možné rychle upravit na parametry pitné vody například i deštěm zakalenou vodu z místních toků. Stačí zařízení přivézt na místo v přívěsném vozíku za autem, do potoka či jiného zdroje umístit ponorné čerpadlo a nechat pracovat vločkovač, sestavu filtrů, chemická činidla a technologii, která z vody odstraní bakterie a viry. Úpravna může být v daném místě v provozu i dlouhodobě, například moravská obec Rajnochovice tak nedávno vyřešila dlouhodobý problém s nedostatkem vody.

Možnost pomoci si v případě dlouhotrvajícího sucha právě takovou mobilní úpravnou vítá starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Člověk musí myslet do budoucna. Riziko nedostatku vody v naší oblasti není zanedbatelné. Přes léto se u nás kumuluje velké množství lidí. Dokonce čím větší je sucho, tím méně řek v republice je splavných a tím víc lidí přijede do Vyššího Brodu na Vltavu, kde je jistota stálého průtoku. Když se pak naplní kemp, spotřeba pitné vody strmě roste a někdy je nám úzko. Máme štěstí, že se můžeme napojit na klášterní vodovod, je třeba ale myslet i na jiná řešení,“ je starosta přesvědčen.

Přejít na navigaci