Přejít na obsah stránky

Cestu pitné vody od zdroje až k našim vodovodním kohoutkům znázorňuje umělecké graffiti, které vzniká pod rukama streetartového výtvarníka Jakuba Šandy na Plzeňské ulici v Českých Budějovicích. Malba, na jejímž návrhu se podílela také umělá inteligence, po třech letech nahradí původní graffiti, které znázorňovalo vodovodní síť pod Českými Budějovicemi.

„V rámci havarijní opravy nadzemního vodohospodářského objektu na Pražském sídlišti, jsme po třech letech přistoupili i k obnově této malby. Budova se nachází v těsné blízkosti cyklostezky a na její netradiční vzhled jsme měli od veřejnosti spoustu pozitivních ohlasů. Téma zůstalo zachováno, jen je ztvárněné jinak,“ řekl Peter Bolha, provozní ředitel ze společnosti ČEVAK, která se o vodohospodářský majetek města stará. Zajímavostí, je, že toto umělecké dílo vzniká pod rouškou tmy. Ne, že by na něm bylo něco nelegálního, ale po západu slunce se na zdi objektu lépe promítají hologramy, které slouží výtvarníkům jako malířská šablona. 

Netradiční pestrobarevný kabát mají i další vodohospodářské objety ve městě. Lesní zvířata dovádějí na fasádě armaturní stanice nedaleko Branišovského lesa na sídlišti Máj, čerpací stanici na sídlišti Vltava zdobí motiv čtyř ročních období, na levém břehu řeky Vltavy lze na fasádě další armaturní stanice spařit desítky sladkovodních živočichů, naopak na křižovatce ulic Pražská a Strakonická se kolemjdoucím otevírá pestrý podmořský svět.

„Jsme rádi, že se tato českobudějovická galerie pod širým nebem nejen posupně rozrůstá, ale i časem obměňuje. Je hezké vidět, že si to společnost Čevak vzala za své. Tak jak se nám mění svět a život v něm, vnímám i na grafitech jeho vývoj a změnu. Tento se mi obzvlášť líbí.,“ řekl Michal Šebek, náměstek primátorky statutárního města České Budějovice.

Přejít na navigaci