O nadcházejícím víkendu budou teploty stoupat ke žhavým 40 °C. Musíte zůstat ve městě? Mlhopítka a další osvěžítka umístěná v ulicích, kde pomáhají ochlazovat okolní prostředí a přinášejí kolemjdoucím vítané osvěžení jsou trendem poslední doby. Od loňského roku pomáhají zvládat horko také obyvatelům Tábora a Sezimova Ústí.
V Táboře jsou mlhopítka umístěna na Žižkové náměstí a v ulici 9. května před lékárnou. V Sezimově Ústí zase zpříjemňují venkovní pobyt dětem u základní školy Švehlova a návštěvníkům i místním na náměstí Tomáše Bati.
Mlhopítka fungují na jednoduchém principu rozprašování jemné vodní mlhy, která dokáže snížit pocitovou teplotu v bezprostředním okolí o několik stupňů. „Trysky se spínají automaticky na základě nastavené teploty okolního vzduchu. Nyní je na nich navoleno 22 °C. Jakmile vzduch této teploty dosáhne, automaticky se spustí rozstřikování vodní mlhy. Zapnout je lze také pomocí tlačítka nezávisle na teplotě,“ vysvětlila Lenka Zimmelová, mluvčí společnosti vodohospodářské společnosti ČEVAK, která se o tyto vodní prvky stará.
Jedná se o jednoduché, ale účinné řešení, jak zlepšit kvalitu života ve městech, zejména v letních měsících, kdy se z ulic stávají rozpálená místa. Díky nim mají obyvatelé možnost kdykoli během dne využít rychlé a dostupné osvěžení.
Instalaci financovala Vodárenská společnost Táborsko, která je vlastníkem vodohospodářského majetku měst Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí. Nejde přitom jen o komfort, instalace těchto prvků je součástí snahy komplexně reagovat na klimatické změny a zvyšující se teploty ve městech.
„Naším cílem je přinášet lidem služby, které mají smysl i v každodenním životě. Mlhopítka jsou malý, ale velmi praktický prvek, který dokáže zpříjemnit horké dny a zároveň oživuje veřejný prostor. A navíc je kdykoli k dispozici všem, kteří potřebují krátké osvěžení,“ říká jednatel Vodárenské společnosti Táborsko Lubor Tomanec.